عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

 

عیوب انکساری چشم به روش‌های مختلفی درمان می‌شود که از جمله آنها می‌توان به عینک، لنز تماسی و لنز داخل چشمی اشاره کرد. کاشت انواع لنز داخل چشم برای درجات شدید عیوب انکساری چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش مذکور برای درمان آب مروارید نیز کاربرد دارد. این مقاله به بررسی عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی اختصاص داده شده است. خواندن این مقاله برای کسانی که قصد انجام این جراحی را دارند، توصیه می‌شود.

 

لنز داخل چشمی چیست

عیوب انکساری یکی از شایع‌ترین مشکلات چشمی است. این عیوب نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را شامل می‌شود. آب مروارید را نیز می‌توان به مشکلات شایع چشمی اضافه کرد. رفع این مشکلات به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. عینک، لنز تماسی و لنز داخل چشمی از جمله این روش‌ها به شمار می‌رود. درجات خفیف عیوب انکساری چشم با استفاده از عینک یا لنز تماسی طبی درمان می‌شود. اما در صورت شدت یافتن عیوب انکساری یا بروز آب مروارید، استفاده از لنزهای داخل چشمی ضرورت پیدا می‌کند.
لنز داخل چشمی مشابه عدسی طبیعی چشم و از جنس پلاستیک است. این عدسی مصنوعی به صورت شفاف، انعطاف‌پذیر و سبک طراحی می‌شود. اولین استفاده از لنزهای داخل چشمی به سال 1960 بازمی گردد. البته این روش در سال 1981 به تأیید FDA رسیده است. لنزهای داخل چشمی و لنزهای تماسی به لحاظ نحوه استفاده با یکدیگر تفاوت دارند. لنزهای داخل چشمی تحت عمل جراحی داخل کره چشم کاشته می‌شوند. این در حالی است که لنزهای تماسی (طبی یا زیبایی) به صورت موقت داخل چشم قرار گرفته و خارج می‌شوند. انواع مختلفی از لنزهای داخل چشمی بر حسب کاربرد و نحوه استفاده در دسترس قرار دارد.

 

انواع لنز داخل چشمی

بر حسب نیاز انواع مختلفی از لنزهای چشمی طراحی و تولید شده است. بر حسب نحوه کارگذاری این لنزها به دو دسته اتاق قدامی و اتاق خلفی تقسیم می‌شوند. لنزهای اتاق قدامی در جلوی عنبیه قرار می‌گیرند. امکان قرار دادن پایک این لنزها در زاویه چشم یا روی عنبیه وجود دارد. لنزهای اتاق خلفی نیز همان گونه که از نامشان برمی آید، پشت عنبیه قرار می‌گیرند. پایک‌ها در این روش به شیار مژگانی یا صلبیه چشم متصل می شود.
بر حسب کاربرد نیز لنزهای داخل چشمی به دو نوع تک کانونی و چند کانونی تقسیم می‌شوند. لنزهای تک کانونی مختص اصلاح بینایی در فواصل محدود هستند. اما نوع چند کانونی وظیفه اصلاح بینایی در فواصل مختلف را بر عهده دارند. کاشت عدسی داخل چشمی برای رفع عیوب انکساری چشم بدون برداشت عدسی طبیعی انجام می‌شود. به عبارتی عدسی مصنوعی در مقابل عدسی طبیعی قرار گرفته و نواقص آن را جبران می‌کند. اما در شرایطی برداشت عدسی طبیعی و جایگزینی آن با لنز مصنوعی ضرورت پیدا می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به آب مروارید اشاره کرد.

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

شرایط لازم برای استفاده از لنز داخل چشمی

برای انجام این عمل بالا بودن شماره چشم (نزدیک بینی یا دوربینی) ضرورت دارد. نزدیک بینی از منفی 3 تا منفی 23 دیوپتر و دوربینی از مثبت 1 تا مثبت 12 دیوپتر قابل قبول است. ثابت بودن شماره چشم به مدت یک سال نیز یکی دیگر از شروط این جراحی است. البته تغییرات کمتر از 5/0 دیوپتر در سال مانعی ندارد. شرایط سنی این عمل نیز بالای 18 و کمتر از 60 سال است. البته سن مناسب بین 45-21 سال قرار دارد. این جراحی برای زنان در دوران بارداری یا شیردهی مجاز نیست.

این مقاله را هم بخوانید:
کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

 

نحوه کاشت لنز داخل چشمی

متخصص چشم پزشک قبل از عمل سابقه بیماری و داروهای مصرفی بیمار را بررسی می‌کند. بررسی کامل چشم (مردمک، قرنیه، عدسی، شبکیه و …) قبل عمل نیز ضرورت دارد. بررسی هر یک از این موارد و ارزیابی عیوب انکساری چشم نیازمند انجام توپوگرافی چشم است. متخصص بعد از این مراحل با تجهیزات مخصوص اقدام به اندازه گیری دقیق ابعاد لنز مصنوعی می‌کند. زیرا بزرگ یا کوچک بودن لنز، مشکلات بسیاری را برای بینایی فرد ایجاد می‌کند.
عمل جراحی کاشت لنزهای دخل چشمی بسیار کوتاه و حدود 30 دقیقه به طول می‌انجامد. ابتدا چشم با استفاده از قطره مخصوص بی حس می‌شود. سپس برشی روی قرنیه ایجاد شده و لنز مصنوعی داخل چشم قرار می‌گیرد. 2 ساعت بعد از عمل، وضعیت بیمار به لحاظ وضعیت قرنیه، موقعیت لنز، فشار داخل چشم و بسیاری موارد دیگر ارزیابی می‌شود. در صورت عدم بروز مشکل ترخیص شده تا باقی مراحل درمان را در منزل سپری کند. بهبود وضعیت بینایی از بعد عمل جراحی مشخص می‌شود. اما برای مشخص شدن نتایج اصلی به 3 هفته زمان نیاز است. امکان عمل هم‌زمان هر دو چشم وجود دارد. اما گاهی پزشک بر اساس شرایط فرد عمل چشم دوم را به چندهفته‌ای موکول می‌کند.

مزایای استفاده از لنز داخل چشمی

لنز مورد استفاده در این روش به صورت دائمی داخل چشم کاشته می‌شود. ازاین‌رو همانند لنزهای تماسی نیازی به مراقبت‌های روزانه و ضدعفونی کردن ندارد. لنزهای داخل چشمی برای رفع عیوب انکساری شدید چشمی (دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم) گزینه بسیار مناسبی است. این در حالی است که مشکلات چشمی حاد به عینک، جراحی لیزری یا لنزهای تماسی پاسخ مناسبی نمی‌دهد. سایر مزایای استفاده از لنز داخل چشمی عبارتند از:

 • در صورت نازک بودن قرنیه نیز می‌توان از این روش استفاده کرد. این در حالی است که نازک بودن قرنیه یک مانع جدی برای انجام لیزر یا لیزیک به شمار می‌رود.
 • قابل بازگشت است و در صورت نیاز می‌توان آن را از چشم خارج کرد. این موضوع مورد توجه افراد مبتلا به آب مروارید قرار دارد.
 • مشکلاتی چون خشک چشم کمتر رخ می‌دهد.
 • کیفیت قرنیه طی جراحی تغییر نمی‌کند.
 • جای زخم به سرعت بهبود پیدا می‌کند.
عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض استفاده از لنزهای داخل چشمی

کاشت لنز داخل چشم نیازمند انجام عمل جراحی است. در این جراحی قرنیه برش خورده و دوره نقاهت تا هفته‌ها یا ماه‌ها به طول می‌انجامد. همچنین امکان بروز عفونت یا التهاب قرنیه وجود دارد. عدم تطابق محور بینایی و مرکز عدسی یا لنز مصنوعی (بیش از اندازه 25 الی 50 میلیمتر) یکی دیگر از عوارض این جراحی است. در این شرایط عیوب انکساری چشم برطرف نمی‌شود. امکان آسیب دیدن قرنیه طی عمل جراحی نیز وجود دارد. افزایش فشار چشم را نیز می‌توان به عنوان یکی از عوارض این جراحی در نظر گرفت. افزایش فشار تحت تأثیر احتباس مواد در اتاق قدامی چشم یا انسداد مردمک رخ می‌دهد. در این شرایط امکان آسیب به اعصاب چشمی و بروز آب سیاه وجود دارد.

این مقاله را هم بخوانید:
انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی انواع لنز داخل چشمی و عوارض آن پرداختیم. این روش برای درمان عیوب انکساری شدید چشم و آب مروارید مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوارض این عمل جراحی شامل دوره نقاهت طولانی، امکان آسیب به قرنیه و عدم تطابق محور بینایی و مرکز عدسی مصنوعی است. به این موارد می‌توان افزایش فشار چشم و خطر ابتلا به آب مروارید و آب سیاه را نیز اضافه کرد. البته بسیاری از این عوارض با انجام عمل جراحی زیر نظر چشم پزشک متخصص و باتجربه قابل پیشگیری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم، لیزیک، بلفاروپلاستی در تهران مراجعه کنید.

23 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام. من سه هفته پیش عمل کاشت لنز آرتی فلکس انجام دادم چشم راستم بلافاصله بعد از برداشتن پانسمان خیلی شفاف و خوب میدید ولی به مرور( سه هفته) یکمی دیدم تار شده و کمی هم درد میکنه. مشکل وجود داره؟ یا صبر کنم خودش خوب میشه؟

  پاسخ
 2. فاطمه
  فاطمه گفته:

  من حدود يك ماهه كه عمل ارتيزان انجام دادم، چشم چپم بعد از همل قرمزي داشت كه به مور بهتر شد و الان فقط يك خط زير عنبيه باقي مانده، ايا رفع ميشه

  پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام من عمل کاشت لنز انجام دادم لنز ارتیزان گذاشتم اما بعد ی ماه لکه های شناور میبینم روی چشمم چیکا کنم ایا طبیعی هس

  پاسخ
 4. نهال
  نهال گفته:

  سلام من کاشت لنز ارتیفلکس داشتم بعد از سه هفته یه مقدار چشمم قرمز شده و کمی اذیتم ایا طبیعیه؟؟

  پاسخ
 5. کمال فتاحی
  کمال فتاحی گفته:

  سلام من دارای قوز قرنیه با نمره ی بالا هستمآیا کاسشت لنز تضمینی هستش؟
  ولطفا هزینه کاشت لنز چقدر هستش،هزینه ی کلی عمل؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام حتما باید معاینه انجام شود تا نسبت به شدت بیماری روش مناسب در نظر گرفته شود

   پاسخ
 6. Niki
  Niki گفته:

  سلام وقت بخیر پن دوهفته هست که عمل کاشت لنز داخل چشمی انجام دادم چشم راستم یکونیم نمره استیگمات و چشم چپم ۷۵. آستیگمات باقی مونده و این که باید چکار کنم ایا عمل جراحی دوباره میتونه اصلا حس کنه یا نه

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام فقط باید معاینه انجام شود بستگی به شدت بیماری شمادارد که بتوانیم جراحی انجام بدیم یانه

   پاسخ
 7. شادی
  شادی گفته:

  سلام من شماره چشمم هفت هستش بهم گغتن باید عمل کاشت لنز انجام بدید ولی نزدیک بینت شاید به مشکل بخوره آیا راسته

  پاسخ
 8. نجمه یزدی
  نجمه یزدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر،من ۲۴ سالمه چشمای من بصورت ارثی ضعیف بود از۵ سالگی عینک زدم وشماره ی هردوچشمم بالای ده بود،بامراجعه به پزشک ایشون گفتن چشمانم بخاطر نازکی قرنیه لیزیک نمیشه وعمل لنز رو درسن ۲۲ سالگی انجام دادم والان دوساله از عمل میگذره چشم چپ کاملا خوب هست ولی کمی ضعیف تر هست ازچشم راست و به راحتی نمیتونم با چشم چپ خطوط کتاب روببینم،چشم راست هم دوساله درد میکنه و روی چشم راست احساس میکنم فشارهست و درنوراحساس میکنم لنزمو میبینم،متاسفانه سه ماه پیش دردچشمم بسیارشدید بود و تصورمیکردم سنگی داخل چشمم هست دکترم گفتن عفونت مژه گرفتم دوماه دارو استفاده کردم و ماه سوم رفتم پیش ایشون گفتند نیازی به دارو نیست درمان شده و فقط سالی یکبار برای معاینه مراجعه کنید ولی متلسفانه چشم راست روش فشارهست وگاهی احساس میکنم چیزی داخل چشمم فرو میشه مثل سوزن ولی دکترم میگن خوب هست من دانشجو هستم بشدت رنج میبرم ازین موضوع لطفا راهنمایی کنید وآیا امکانش هست لنز کوچک باشه برای چشم چون توی نور لنز رو میبینم. مشهد عمل کردم

  پاسخ
 9. رضا
  رضا گفته:

  سلام دقیقا یک ماهه عمل کاشت لنز داخلی انجام دادم ، چشم راستم ی خط سفید از همون روز اول توی چشمم هست مشکل چیه ؟
  پخشی نور در شب هم دارم گفتن بعد از یک ماه پخشی نور برطرف میشه چرا برطرف نشده باید بیشتر بگذره از زمان عمل ؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  پاسخ
 10. محمد
  محمد گفته:

  سلام من دوسال هست عمل لنز کاشتنی آرتیفلکس انجام دادم ولی باچشم راست لنزم رو بصورت یک حاله ای میبینم توی نور خیلی بیشتر میبینم واحساس میکنم لنز برام کوچیک هست وحتی چشم راستم نسبت به چشم چپم کوچکتر شده وجمع ترشده است وحالت عادی خود را ازدست داده آیا لنزم برام کوچیک هست؟لطفا علت این مشکل را بیان کنید؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام حتما معاینه انجام شود از راه دور پاسخ درستی داده نمیشود

   پاسخ
 11. فتانه شایگان
  فتانه شایگان گفته:

  سلام . من دوماه پیش عمل کاشت لنز داخل چشمی انجام دادم . از نظر بینایی خیلی بهتر شدم ولی چراغها رو هنوز با حلقه های نورانی دورش میبینم . پزشکم گفتند که این حالتت از بین نمی ره ولی به مرور زمان بهش عادت میکنم. ولی رانندگی در شب با این شرایط امکانپذیر نیست . خواستم بدونم واقعا راه گریزی از این وضع نیست؟ممنون

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام برای مشاوره با شماره واتس اپ 09108077708 پیام بدید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *