عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

 

عیوب انکساری چشم به روش‌های مختلفی درمان می‌شود که از جمله آنها می‌توان به عینک، لنز تماسی و لنز داخل چشمی اشاره کرد. کاشت انواع لنز داخل چشم برای درجات شدید عیوب انکساری چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش مذکور برای درمان آب مروارید نیز کاربرد دارد. این مقاله به بررسی عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی اختصاص داده شده است. خواندن این مقاله برای کسانی که قصد انجام این جراحی را دارند، توصیه می‌شود.

 

لنز داخل چشمی چیست

عیوب انکساری یکی از شایع‌ترین مشکلات چشمی است. این عیوب نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را شامل می‌شود. آب مروارید را نیز می‌توان به مشکلات شایع چشمی اضافه کرد. رفع این مشکلات به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. عینک، لنز تماسی و لنز داخل چشمی از جمله این روش‌ها به شمار می‌رود. درجات خفیف عیوب انکساری چشم با استفاده از عینک یا لنز تماسی طبی درمان می‌شود. اما در صورت شدت یافتن عیوب انکساری یا بروز آب مروارید، استفاده از لنزهای داخل چشمی ضرورت پیدا می‌کند.
لنز داخل چشمی مشابه عدسی طبیعی چشم و از جنس پلاستیک است. این عدسی مصنوعی به صورت شفاف، انعطاف‌پذیر و سبک طراحی می‌شود. اولین استفاده از لنزهای داخل چشمی به سال 1960 بازمی گردد. البته این روش در سال 1981 به تأیید FDA رسیده است. لنزهای داخل چشمی و لنزهای تماسی به لحاظ نحوه استفاده با یکدیگر تفاوت دارند. لنزهای داخل چشمی تحت عمل جراحی داخل کره چشم کاشته می‌شوند. این در حالی است که لنزهای تماسی (طبی یا زیبایی) به صورت موقت داخل چشم قرار گرفته و خارج می‌شوند. انواع مختلفی از لنزهای داخل چشمی بر حسب کاربرد و نحوه استفاده در دسترس قرار دارد.

 

انواع لنز داخل چشمی

بر حسب نیاز انواع مختلفی از لنزهای چشمی طراحی و تولید شده است. بر حسب نحوه کارگذاری این لنزها به دو دسته اتاق قدامی و اتاق خلفی تقسیم می‌شوند. لنزهای اتاق قدامی در جلوی عنبیه قرار می‌گیرند. امکان قرار دادن پایک این لنزها در زاویه چشم یا روی عنبیه وجود دارد. لنزهای اتاق خلفی نیز همان گونه که از نامشان برمی آید، پشت عنبیه قرار می‌گیرند. پایک‌ها در این روش به شیار مژگانی یا صلبیه چشم متصل می شود.
بر حسب کاربرد نیز لنزهای داخل چشمی به دو نوع تک کانونی و چند کانونی تقسیم می‌شوند. لنزهای تک کانونی مختص اصلاح بینایی در فواصل محدود هستند. اما نوع چند کانونی وظیفه اصلاح بینایی در فواصل مختلف را بر عهده دارند. کاشت عدسی داخل چشمی برای رفع عیوب انکساری چشم بدون برداشت عدسی طبیعی انجام می‌شود. به عبارتی عدسی مصنوعی در مقابل عدسی طبیعی قرار گرفته و نواقص آن را جبران می‌کند. اما در شرایطی برداشت عدسی طبیعی و جایگزینی آن با لنز مصنوعی ضرورت پیدا می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به آب مروارید اشاره کرد.

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

شرایط لازم برای استفاده از لنز داخل چشمی

برای انجام این عمل بالا بودن شماره چشم (نزدیک بینی یا دوربینی) ضرورت دارد. نزدیک بینی از منفی 3 تا منفی 23 دیوپتر و دوربینی از مثبت 1 تا مثبت 12 دیوپتر قابل قبول است. ثابت بودن شماره چشم به مدت یک سال نیز یکی دیگر از شروط این جراحی است. البته تغییرات کمتر از 5/0 دیوپتر در سال مانعی ندارد. شرایط سنی این عمل نیز بالای 18 و کمتر از 60 سال است. البته سن مناسب بین 45-21 سال قرار دارد. این جراحی برای زنان در دوران بارداری یا شیردهی مجاز نیست.

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

 

نحوه کاشت لنز داخل چشمی

متخصص چشم پزشک قبل از عمل سابقه بیماری و داروهای مصرفی بیمار را بررسی می‌کند. بررسی کامل چشم (مردمک، قرنیه، عدسی، شبکیه و …) قبل عمل نیز ضرورت دارد. بررسی هر یک از این موارد و ارزیابی عیوب انکساری چشم نیازمند انجام توپوگرافی چشم است. متخصص بعد از این مراحل با تجهیزات مخصوص اقدام به اندازه گیری دقیق ابعاد لنز مصنوعی می‌کند. زیرا بزرگ یا کوچک بودن لنز، مشکلات بسیاری را برای بینایی فرد ایجاد می‌کند.
عمل جراحی کاشت لنزهای دخل چشمی بسیار کوتاه و حدود 30 دقیقه به طول می‌انجامد. ابتدا چشم با استفاده از قطره مخصوص بی حس می‌شود. سپس برشی روی قرنیه ایجاد شده و لنز مصنوعی داخل چشم قرار می‌گیرد. 2 ساعت بعد از عمل، وضعیت بیمار به لحاظ وضعیت قرنیه، موقعیت لنز، فشار داخل چشم و بسیاری موارد دیگر ارزیابی می‌شود. در صورت عدم بروز مشکل ترخیص شده تا باقی مراحل درمان را در منزل سپری کند. بهبود وضعیت بینایی از بعد عمل جراحی مشخص می‌شود. اما برای مشخص شدن نتایج اصلی به 3 هفته زمان نیاز است. امکان عمل هم‌زمان هر دو چشم وجود دارد. اما گاهی پزشک بر اساس شرایط فرد عمل چشم دوم را به چندهفته‌ای موکول می‌کند.

مزایای استفاده از لنز داخل چشمی

لنز مورد استفاده در این روش به صورت دائمی داخل چشم کاشته می‌شود. ازاین‌رو همانند لنزهای تماسی نیازی به مراقبت‌های روزانه و ضدعفونی کردن ندارد. لنزهای داخل چشمی برای رفع عیوب انکساری شدید چشمی (دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم) گزینه بسیار مناسبی است. این در حالی است که مشکلات چشمی حاد به عینک، جراحی لیزری یا لنزهای تماسی پاسخ مناسبی نمی‌دهد. سایر مزایای استفاده از لنز داخل چشمی عبارتند از:

 • در صورت نازک بودن قرنیه نیز می‌توان از این روش استفاده کرد. این در حالی است که نازک بودن قرنیه یک مانع جدی برای انجام لیزر یا لیزیک به شمار می‌رود.
 • قابل بازگشت است و در صورت نیاز می‌توان آن را از چشم خارج کرد. این موضوع مورد توجه افراد مبتلا به آب مروارید قرار دارد.
 • مشکلاتی چون خشک چشم کمتر رخ می‌دهد.
 • کیفیت قرنیه طی جراحی تغییر نمی‌کند.
 • جای زخم به سرعت بهبود پیدا می‌کند.
عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض گذاشتن لنز داخل چشمی

عوارض استفاده از لنزهای داخل چشمی

کاشت لنز داخل چشم نیازمند انجام عمل جراحی است. در این جراحی قرنیه برش خورده و دوره نقاهت تا هفته‌ها یا ماه‌ها به طول می‌انجامد. همچنین امکان بروز عفونت یا التهاب قرنیه وجود دارد. عدم تطابق محور بینایی و مرکز عدسی یا لنز مصنوعی (بیش از اندازه 25 الی 50 میلیمتر) یکی دیگر از عوارض این جراحی است. در این شرایط عیوب انکساری چشم برطرف نمی‌شود. امکان آسیب دیدن قرنیه طی عمل جراحی نیز وجود دارد. افزایش فشار چشم را نیز می‌توان به عنوان یکی از عوارض این جراحی در نظر گرفت. افزایش فشار تحت تأثیر احتباس مواد در اتاق قدامی چشم یا انسداد مردمک رخ می‌دهد. در این شرایط امکان آسیب به اعصاب چشمی و بروز آب سیاه وجود دارد.

این مقاله را هم بخوانید:
پینگوکولا یا توده زرد روی چشم چیست؟

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی انواع لنز داخل چشمی و عوارض آن پرداختیم. این روش برای درمان عیوب انکساری شدید چشم و آب مروارید مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوارض این عمل جراحی شامل دوره نقاهت طولانی، امکان آسیب به قرنیه و عدم تطابق محور بینایی و مرکز عدسی مصنوعی است. به این موارد می‌توان افزایش فشار چشم و خطر ابتلا به آب مروارید و آب سیاه را نیز اضافه کرد. البته بسیاری از این عوارض با انجام عمل جراحی زیر نظر چشم پزشک متخصص و باتجربه قابل پیشگیری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر پورمازار جراح و متخصص عمل لازک چشم، لیزیک، بلفاروپلاستی در تهران مراجعه کنید.

58 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام. من سه هفته پیش عمل کاشت لنز آرتی فلکس انجام دادم چشم راستم بلافاصله بعد از برداشتن پانسمان خیلی شفاف و خوب میدید ولی به مرور( سه هفته) یکمی دیدم تار شده و کمی هم درد میکنه. مشکل وجود داره؟ یا صبر کنم خودش خوب میشه؟

  پاسخ
 2. فاطمه
  فاطمه گفته:

  من حدود يك ماهه كه عمل ارتيزان انجام دادم، چشم چپم بعد از همل قرمزي داشت كه به مور بهتر شد و الان فقط يك خط زير عنبيه باقي مانده، ايا رفع ميشه

  پاسخ
 3. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام من عمل کاشت لنز انجام دادم لنز ارتیزان گذاشتم اما بعد ی ماه لکه های شناور میبینم روی چشمم چیکا کنم ایا طبیعی هس

  پاسخ
 4. نهال
  نهال گفته:

  سلام من کاشت لنز ارتیفلکس داشتم بعد از سه هفته یه مقدار چشمم قرمز شده و کمی اذیتم ایا طبیعیه؟؟

  پاسخ
 5. کمال فتاحی
  کمال فتاحی گفته:

  سلام من دارای قوز قرنیه با نمره ی بالا هستمآیا کاسشت لنز تضمینی هستش؟
  ولطفا هزینه کاشت لنز چقدر هستش،هزینه ی کلی عمل؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام حتما باید معاینه انجام شود تا نسبت به شدت بیماری روش مناسب در نظر گرفته شود

   پاسخ
 6. Niki
  Niki گفته:

  سلام وقت بخیر پن دوهفته هست که عمل کاشت لنز داخل چشمی انجام دادم چشم راستم یکونیم نمره استیگمات و چشم چپم ۷۵. آستیگمات باقی مونده و این که باید چکار کنم ایا عمل جراحی دوباره میتونه اصلا حس کنه یا نه

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام فقط باید معاینه انجام شود بستگی به شدت بیماری شمادارد که بتوانیم جراحی انجام بدیم یانه

   پاسخ
  • ELYAS
   ELYAS گفته:

   سلام الان دیدتون چطوره؟
   من ۳ هفتس عمل کردم چشم چپم ۷۵صدم ب خاطر تنبلیش باقی مونده ولی نزدیک بینم تاره و نمیتونم مثلا باهاش تایپ کنم یا مطالعه کنم

   پاسخ
 7. شادی
  شادی گفته:

  سلام من شماره چشمم هفت هستش بهم گغتن باید عمل کاشت لنز انجام بدید ولی نزدیک بینت شاید به مشکل بخوره آیا راسته

  پاسخ
 8. نجمه یزدی
  نجمه یزدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر،من ۲۴ سالمه چشمای من بصورت ارثی ضعیف بود از۵ سالگی عینک زدم وشماره ی هردوچشمم بالای ده بود،بامراجعه به پزشک ایشون گفتن چشمانم بخاطر نازکی قرنیه لیزیک نمیشه وعمل لنز رو درسن ۲۲ سالگی انجام دادم والان دوساله از عمل میگذره چشم چپ کاملا خوب هست ولی کمی ضعیف تر هست ازچشم راست و به راحتی نمیتونم با چشم چپ خطوط کتاب روببینم،چشم راست هم دوساله درد میکنه و روی چشم راست احساس میکنم فشارهست و درنوراحساس میکنم لنزمو میبینم،متاسفانه سه ماه پیش دردچشمم بسیارشدید بود و تصورمیکردم سنگی داخل چشمم هست دکترم گفتن عفونت مژه گرفتم دوماه دارو استفاده کردم و ماه سوم رفتم پیش ایشون گفتند نیازی به دارو نیست درمان شده و فقط سالی یکبار برای معاینه مراجعه کنید ولی متلسفانه چشم راست روش فشارهست وگاهی احساس میکنم چیزی داخل چشمم فرو میشه مثل سوزن ولی دکترم میگن خوب هست من دانشجو هستم بشدت رنج میبرم ازین موضوع لطفا راهنمایی کنید وآیا امکانش هست لنز کوچک باشه برای چشم چون توی نور لنز رو میبینم. مشهد عمل کردم

  پاسخ
 9. رضا
  رضا گفته:

  سلام دقیقا یک ماهه عمل کاشت لنز داخلی انجام دادم ، چشم راستم ی خط سفید از همون روز اول توی چشمم هست مشکل چیه ؟
  پخشی نور در شب هم دارم گفتن بعد از یک ماه پخشی نور برطرف میشه چرا برطرف نشده باید بیشتر بگذره از زمان عمل ؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  پاسخ
 10. محمد
  محمد گفته:

  سلام من دوسال هست عمل لنز کاشتنی آرتیفلکس انجام دادم ولی باچشم راست لنزم رو بصورت یک حاله ای میبینم توی نور خیلی بیشتر میبینم واحساس میکنم لنز برام کوچیک هست وحتی چشم راستم نسبت به چشم چپم کوچکتر شده وجمع ترشده است وحالت عادی خود را ازدست داده آیا لنزم برام کوچیک هست؟لطفا علت این مشکل را بیان کنید؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام حتما معاینه انجام شود از راه دور پاسخ درستی داده نمیشود

   پاسخ
 11. فتانه شایگان
  فتانه شایگان گفته:

  سلام . من دوماه پیش عمل کاشت لنز داخل چشمی انجام دادم . از نظر بینایی خیلی بهتر شدم ولی چراغها رو هنوز با حلقه های نورانی دورش میبینم . پزشکم گفتند که این حالتت از بین نمی ره ولی به مرور زمان بهش عادت میکنم. ولی رانندگی در شب با این شرایط امکانپذیر نیست . خواستم بدونم واقعا راه گریزی از این وضع نیست؟ممنون

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام برای مشاوره با شماره واتس اپ 09108077708 پیام بدید

   پاسخ
  • Sara
   Sara گفته:

   من 27 سالمه شماره چشمم هر کدوم 3/5هست قرنیه چشمم هم نازک هست بنطر شما دوستان عمل کاشت لنز انجام بدم یا ن ؟؟ممنون میشم نظراتتون بهم بگید از عینک خیلی بدم میاد

   پاسخ
   • پاسخگویی به سوالات
    پاسخگویی به سوالات گفته:

    سلام ابتدا باید معاینه انجام شود و طبق شرایط بیمار به شما دستورالعمل داده میشود

    پاسخ
 12. پویا
  پویا گفته:

  سلام روزتون بخیر
  ۴۲ سالمه آب مروارید خیلی خفیف دارم. پیرچشمی هم گرفتم. شماره چشمام هم ده نزدیک بین هستم. بشدت از عینک میخام خلاص بشم. لنز های چند کانونی تعریفش زیاد شنیدم برا اصلاح نزدیک بینی پیروشمی و آب مروارید.
  ببخشید
  ۱- با توجه به سنم و آب مروارید خفیفم میشه زود عمل کنم؟
  ۲- لنز شماره من تو ایران هست؟
  هزینه کلیش چنده؟
  عوارض چقد داره؟ جدیه؟
  🙏✋🌷🌹✋🙏

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام برای مشاوره با شماره تماس 09108077708تماس بگیرید

   پاسخ
 13. محمد عطا
  محمد عطا گفته:

  سلام روزتون بخیر

  من پسری ۱۶ ساله هستم و تو بچگی به علت بیماری ارثی هر دو چشمم رو لنز دائمی گذاشتم و چند ماهی متوجه شدم که چشم راستم اجزای دور رو به خوبی میبینه ولی چشم چپم فقط اجسمام خیلی نزدیک رو میبینه و اجسام دور رو خیلی ضعیف میبینه و من در رشته ای فعالیت میکنم که بینایی خوبی میخواد و رفتم پیش دکتر ودکترم گفت که هر دو لنز سالمن
  و خودم فکر میکنم لنز سمت چپم نزدیک بینه

  و تنها امیدم اینه که اگه میشه تعویض لنز صورت بگیره تا چشم چپم مثل چشم راستم بشه و برای اجسام خیلی نزدیک مثل موبایل از عینک استفاده کنم

  ایا اگه در معاینات مشکی نباشه میشه؟؟

  پاسخ
 14. ح ا
  ح ا گفته:

  سلام من 25 سالمه چشم چپم یک و نیمه چشم راستم یک و هفتاد و پنج و چشم راستمم تنبله از بچگی و یه بارم استرابیسم شدم تو 7 سالگی عمل کردم ولی الان فقط تنبله چشم راستم و عینک میزنم و دکترم گفته باید چشم چپمو سه ساعت تو روز ببندم میخواستم ببینم اگه عمل کنم این تنبلی خوب میشه؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام اگر شهرستان ستید عکس و مدارک بفرستید به شکاره واتس آپ 09108077708و اگر تهران تشریف دارید از نزدیک معاینات انجام شود بهتر

   پاسخ
 15. Shirin
  Shirin گفته:

  سلام من عمل لنز ارتیزان انجام دادم 3 هفته هس ولی الان هر روز سر درد دارم مشکل از چی میتونه باشه

  پاسخ
 16. آریت
  آریت گفته:

  سلام قراره چند روز بعد عمل آب مروارید کنم و برا رفع عیوب انکساری یک چشم ۵ و دیگری ۴ لنز بزارم. اما میترسم. ایا صلاح هست اصلا نزارم و عیب دید رو با عینک حل کنم؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام شما باید از نظر پزشک ماهم از نزدیک معاینه انجام بدید که اگر صلاح بدونند دستور جراحی بدهند

   پاسخ
 17. میر عمادالدین موسوی
  میر عمادالدین موسوی گفته:

  سلام من حدود ده ساله دیابت دارم با قرص کنترل میکنم چشم چپم آب مروارید شدید گرفته به طوری که نتونستن عمق چشم و شبکیه را معاینه کنند با دستگاه حالا الان دکترم لنز دودید آمریکایی توصیه کرده گیر نمی آید سه هفته است تازگی صبح ها ترشح دارد یا با تبلت کار کنم چشم راستم هم آب مروارید خفیف داره حالا باید چیکار کنم
  1-عوارض قرص ضد چربی تری گلیسیرید نوشته آب مروارید اگه قطع کنم ممکنه مشکل حل بشه و آب مروارید ازبین بره دید به حالت اولش برگرده
  2-اگه پیدا کردن لنز خیلی طول بکشه دو دید (الان سه هفته هست گیر نیامده ) برای من چه اتفاقاتی ممکنه بیافته لطفا راهنماییم کنید من قزوین هستم نتونستم از فارابی وقت بگیرم
  ممنون دکتر

  پاسخ
  • موسی کدخدا
   موسی کدخدا گفته:

   سلام
   من ۲۵ روزه که عمل لنز داخل چشمی ارتیزان انجام داده ام از روز اول عمل دور چراغ ها رو حلقه نورانی میبینم ایا همیشه اینجوری میشه یا تغییر میکنم؟

   پاسخ
 18. منیردادخواه اصل
  منیردادخواه اصل گفته:

  سلام من ۵۴ سالم هست هفته پیش یک چشم را عمل کردم چون مشکل داشته با عینک عمل آب مروارید انجام دادم ودکتر گفته میتونی یک چشم را دور وچشم دیگر را نزدیک بزاری می خواستم بدانم این عمل خوبه یا نه بعدا مشکلی برام پیش نمی‌آید با نزدیک فقط موبایل وکمی مطالعه میکنم

  پاسخ
 19. مریم
  مریم گفته:

  سلام مادرم فردا جراحی آب مروارید داره بیمارستان دولتی ..لنز ایرانی استفاده میکنن …ولی ی دکتر دیگه بردمش گفت لنز آمریکایی تو مطب خصوصی بیاریش ..حالا موندم چکارکنم۲ص

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر بستگی به نظر شخصی خود بیماردارد

   پاسخ
 20. مرتضی
  مرتضی گفته:

  سلام من عمل لنز آرتیزان انجام دادم چشم سمت راست اول عمل کردم بعد عمل خوب میدیدم باهاش ولی الان ده روزه چشم چپ عمل کردم از روز اول تار و کدر میبینم دکتر گفته فعلا عادیه واقعا همینطوره تا کی طول میکشه این تاری؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر باید تحت نظر چشم پزشک معالج خودتان باشید

   پاسخ
 21. عرفان
  عرفان گفته:

  سلام من چشم سمت راستم نمرش ۱۵ با آستیگماتیسم ۳ ودیگری نمرش ۱۱.۵۰ با آستیگماتیسم۳ شبکیم نازک میشه لنز بزارم ممنونم

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر باید از نزدیک مورد معاینه قرار بگیرید

   پاسخ
 22. علی
  علی گفته:

  سلام مادرم اب مروارید داشته عمل کرده . بعداز عمل اشیا رو به رنگ ابی می بینه ودیدش هم کم شده .لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام حتماباید از نظر شبکیه معاینه انجام داد

   پاسخ
 23. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت بخیر من مراجعه کردم برای عمل کاشت لنز دکتر گفت به دلیل اینکه بعد از عمل دچار فشار چشم میشی این کارو انجام نده چشم راستم ۵ و چپ ۷ هستش البته چشم چپ گویا تنبله . چون این عمل برام ضروریه امکانش هست این عمل رو فقط برای چند ماه انجام بدم بعد لنزها رو خارج کنم آیا عوارض داره اصلا امکانش هست؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر طبق شدت بیماری به شما پاسخ درست داده میشود

   پاسخ
 24. فاطمه رحمانی
  فاطمه رحمانی گفته:

  سلام مادر من ۱۱ روزه عمل کاشت لنز توریک انجام داده ولی از همون روز اول دیدش تاره و بهتر نشده انگار ک اصلا عمل نکرده باشه. دکترش دوبار معاینه ش کرده نگفته مشکل داره. این طبیعیه؟ چقد طول میکشه دیدش کامل بشه؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام باید از نزدیک مورد بررسی قرار بگیرد و بهتره تحت نظر چشم پزشک جراح خود بیمار باشد

   پاسخ
 25. اسدی
  اسدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر من۲۴سالمه چشم چپم شمارش۹وچشم راستم۸هست بهم گفتن هم میتونم لنز داخل چشمی استفاده کنم هم فمتولیزیک اتجام بدم ولی احتمال هست ۱تا۱/۵نمره شماره چشمم باقی بمونه میخاستم بپرسم اگر لنز داخل چشمی استفاده کنم احتمال اینک صفر بشه هست یا خیر

  پاسخ
 26. نیما
  نیما گفته:

  بنده 40 سال سن و دچار قوز قرنیه هستم و شماره چشم بالایی دارم بعد از مراجعه به پزشک گفتند شبکیه نازک است آیا میتوانم کاشت لنز انجام بدهم؟با تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *