محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

راه های محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

راه های محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

امروزه یکی از مهم ترین عواملی که باعث آسیب دیدگی شدید و بروز مشکلات جدی در چشم می شود، تلفن همراه است. استفاده مداوم از تلفن همراه و توجه نکردن به اصول استفاده از موبایل برای جلوگیری از آسیب چشم موجب شده است که بسیاری از انسان ها با اختلالات بینایی و ضعف چشم همراه باشند. با توجه به همین مسئله و اینکه امروزه بسیاری از مشاغل با استفاده از موبایل انجام یا مدیریت می شود؛ بر آن شدیم تا این محتوا به معرفی برخی از راه های محافظت چشم در هنگام استفاده از موبایل بپردازیم. چنانچه به هر دلیلی برای طولانی مدت از تلفن همراه استفاده می کنید، می توانید برای جلوگیری از آسیب چشم این محتوا را تا انتها مطالعه کنید.

تهیه صفحه ضد بازتاب برای کار با موبایل

دلیل اصلی آسیب دیدن چشم ها هنگام کار کردن با موبایل و سایر دستگاه های هوشمند مانند تب لت و موبایل این است که نور آبی از این دستگاه ها به چشم منتقل می شود و باعث خستگی شدید چشم و آسیب دیدگی لایه های داخلی چشم می شود. بنابراین باید از تجهیزاتی برای کمتر کردن میزان نور آبی به چشم استفاده شود. یکی از بهترین راهکارها برای کمتر کردن نور آبی تلفن همراه این است که از نوعی صفحه ضد بازتاب برای موبایل استفاده شود. استفاده از صفحات ضد بازتاب کمک می کند که مقدار نور آبی که از موبایل به چشم می رسد، به حداقل برسد و آسیب کمتری به چشم ها وارد شود. خوشبختانه امروزه درصد زیادی از گوشی های هوشمند دارای صفحه نمایش ضد بازتاب هستند.

محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

مرطوب نگه داشتن فضای داخل چشم

با توجه به تحقیقاتی که در طی چند سال اخیر انجام شده است، استفاده مداوم از تلفن همراه باعث کاهش رطوبت چشم و در نتیجه بروز خشکی چشم می شود. خشکی چشم در صورت درمان نشدن باعث قرمزی، التهاب، زخم، عفونت و…می شود. بنابراین باید در حین کار با موبایل از روش های مختلف برای حفظ رطوبت چشم استفاده شود. مصرف قطره های چشمی مخصوص، استفاده از اشک مصنوعی، خوردن غذاهای حاوی اسید چرب، ویتامین ای، ویتامین سی و پلک زدن طی فاصله زمانی کم باعث می شود تا رطوبت چشم حفظ شده و کاربر حین استفاده از تلفن همراه دچار خشکی چشم نشود.

این مقاله را هم بخوانید:
زخم قرنیه چیست و آیا خطرناک است؟

نگه داشتن موبایل در فاصله استاندارد از چشم

متاسفانه در بسیاری از مواقع ضعیف شدن چشم ها حین کار با موبایل به این دلیل است که فاصله استاندارد برای نگه داشتن موبایل رعایت نمی شود. نزدیک کردن بیش از حد تلفن همراه به چشم و همچنین دور نگه داشتن تلفن همراه از چشم ها از دلایل اصلی نزدیک بینی یا دوربینی چشم هستند. بنابراین برای اینکه بتوان در حین کار کردن با موبایل میزان آسیب چشم را به حداقل رساند، بهتر است موبایل در فاصله استاندارد از چشم نگه داشته شود. کسانی که موبایل را به چشمان خود نزدیک می کنند، دچار نزدیک بینی شده و قابلیت دیدن اجسام دور با وضوح بالا را از دست می دهند.

استفاده از عینک بلوکات حین کار با موبایل

امروزه راه های مختلفی برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم ها حین کار با دستگاه های هوشمند وجود دارد. یکی از راه های محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل این است که از عینک های بلوکات استفاده شود. ساختار عینک بلوکات به گونه ای است که مانع از رسیدن نور آبی موبایل به چشم می شود‌. برخورد نکردن نور آبی به چشم ها تا حد زیادی از آسیب دیدگی چشم ها پیشگیری می کند. کسانی که از مشکل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و…رنج می برند بهتر است قبل از تهیه عینک بلوکات با پزشک متخصص مشورت کنند و در صورت اجازه پزشک جهت خرید این عینک اقدام کنند.

پیروی کردن از قانون سه بیست حین کار با موبایل

خیره شدن مداوم چشم به موبایل از اصلی ترین دلایل خشکی و عفونت چشم است. بنابراین بهتر است اگر به صورت طولانی از تلفن همراه استفاده می شود، میزان خیره شدن به این دستگاه کاهش پیدا کند. پیروی از قانون سه بیست کمک می کند تا میزان خیرگی چشم به تلفن همراه کاهش پیدا کند و استراحت بیشتری به چشم ها داده شود. در این قانون هر فرد بعد از بیست دقیقه خیره شدن به تلفن همراه باید بیست ثانیه به جسم یا هر وسیله ای که در ۲۰ متری او حضور دارد، نگاه کند. علاوه بر پیروی از قانون سه بیست، برای استراحت دادن چشم ها بهتر است بعد از هر 45 دقیقه استفاده، 15 دقیقه چشم ها استراحت کنند.

این مقاله را هم بخوانید:
علت زردی چشم در بزرگسالان

استفاده نکردن از موبایل در محیط های تاریک

استفاده از موبایل در محیط های تاریک بیشترین میزان آسیب دیدگی را به چشم وارد می کند. کسانی که در طولانی مدت و به صورت مداوم در محیط های تاریک از گوشی هوشمند استفاده می کنند، ممکن است با مشکل آسیب شبکیه چشم همراه شوند. در واقع برخورد نور آبی در تاریکی به چشم انسان باعث می شود که در عملکرد شبکیه چشم اختلال ایجاد شود و سلامت چشمان فرد به خطر بیافتد‌. همچنین استفاده از تلفن همراه در شب باعث خشکی شدید چشم، التهاب، قرمزی و بروز بیماری انحطاط ماکولا نیز می شود.

محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

مراجعه به پزشک
در محتوای فوق به معرفی چند مورد از راهکارهایی که باعث جلوگیری از آسیب دیدن چشم در حین استفاده از موبایل می شود، پرداختیم. اگرچه بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم ها در برابر نور خورشید، استفاده کمتر از این دستگاه هوشمند است؛ اما اگر شرایط استفاده کمتر از تلفن همراه را ندارید، از طریق راهکارهای ذکر شده تا حد زیادی می توانید از آسیب های شدید چشم جلوگیری کنید. کسانی که به صورت مداوم و طولانی مدت از گوشی هوشمند استفاده می کنند باید به صورت مرتب تحت نظر پزشک متخصص چشم قرار بگیرند. معاینه چشم توسط پزشکان متخصص کمک می کند تا از میزان سلامت چشم آگاه شوید و از بروز مشکلات جدی چشم پیشگیری کنید.
دکتر رضا پورمازار متخصص چشم از پزشکان حاذقی است که به صورت حرفه ای تشخیص و درمان بیماری های چشمی را انجام می دهد. شما می توانید برای درمان انواع آسیب های چشمی به صورت حضوری به مطب دکتر پورمازار مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *