کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

اکثر افراد گمان می کنند که تزریق بوتاکس تنها جنبه زیبایی دارد و در چشم پزشکی نیز تنها برای از بین بردن چین و چروک اطراف چشم از آن استفاده می شود. در حالی که این تصورات در مورد بوتاکس کاملاً غلط است و بوتاکس می تواند با هدف های درمانی مورد استفاده قرار بگیرد. بوتاکس در چشم پزشکی برای درمان انحراف چشم، درمان میگرن چشمی، درمان افتادگی و بلفارواسپاسم مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مطلب به این موارد بیشتر پرداخته می شود.

کاربرد بوتاکس برای درمان استرابیسم

استرابیسم که تحت عنوان انحراف و لوچی چشم نامیده می ‌شود؛ نوعی بیماری چشم است که در آن چشم ها به صورت ناهمگونی نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند. عوامل متعددی در بروز این بیماری موثر هستند که از میان آنها می توان به عوامل ژنتیکی، بیماری هایی مانند تنبلی چشم و تومور چشمی و وارد شدن آسیب به سر اشاره کرد.

روش درمان استرابیسم

روش درمان استرابیسم با توجه به عوامل متعددی از جمله نوع استرابیسم و وضعیت سلامتی فرد تعیین می شود. افرادی که مبتلا به انحراف نهفته یا مخفی چشم هستند و زمانی که بینایی سنجی یا چشم پزشک آنها را معاینه کند؛ متوجه این بیماری می شود؛ به روش غیر جراحی مانند تزریق بوتاکس درمان می شوند.

روش درمان استرابیسم با بوتاکس

عوامل به وجود آورنده انحراف چشم باعث می شوند که ماهیچه های مسئول حرکت چشم دچار عدم تعادل شوند. گاهی اوقات این عوامل به وجود آورنده، روی عصب های اطراف مردمک چشم و عصب های بینایی نیز تاثیر می گذارند و با ایجاد اختلال در تفسیر پیام های بینایی موجب این بیماری می شوند. در روش تزریق بوتاکس، عضله ای که کم کار است و موجب عدم تعادل می شود؛ تقویت می‌شود و عضله پرکار به صورت موقت فلج می شود و از این طریق در حرکت ماهیچه ها تعادل ایجاد می شود و لوچی چشم اصلاح می شود. این روش درمانی برای کودکان نیز قابل استفاده است.

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

درمان بلفارواسپاسم با استفاده از تزریق بوتاکس

منظور از بلفارواسپاسم پلک زدن غیر ارادی و بسته شدن غیر ارادی چشم ها است. این مشکل جزو مشکلات پیش رونده عصبی است که در سالمندان بیشترین شیوع را دارد. این بیماری در انواع مختلف بروز پیدا می‌ کند که رایج ترین نوع آن بلفارواسپاسم خوش خیم است. در این بیماری یک یا گروه خاصی از عضلات به صورت غیر ارادی و مکرر منقبض می شوند. این بیماری در ابتدا به صورت تدریجی شروع می شود و با علائمی مانند فتوفوبیا و خشکی چشم خود را نشان می دهد. استرس های عصبی باعث شدت این بیماری می شوند.

این مقاله را هم بخوانید:
روش های پیشگیری از آب سیاه چشم

درمان بلفارواسپاسم

برای درمان این عارضه می ‌توان از روش‌های مختلفی مانند درمان دارویی، روش جراحی و تزریق بوتاکس کمک گرفت. برای درمان اسپاسم با بوتاکس از پروتئین دیسپورت استفاده می شود. در این روش درمانی بوتاکس که نوعی توکسین استخراج شده از کلستریدیوم بوتولینوم است؛ در پایانه های عصبی عضلات قرار می‌گیرد و از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری می‌کند و بدین طریق از انقباض مکرر عضلات جلوگیری می کند.

درمان میگرن چشمی با تزریق بوتاکس

به طور کلی بیماری میگرن به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود؛ میگرن چشمی که از انواع نادر آن است، برخی از اوقات با کوری گذرایی در فرد بروز پیدا می‌کند. اسپاسم عروق خونی شبکیه به عنوان یکی از دلایل این بیماری در نظر گرفته شده است. افراد مبتلا به این بیماری، چشم درد و سردردهای زیادی را متحمل می شوند. این میگرن جزو میگرن های اورا تقسیم بندی می شود و زمانی که بروز پیدا می کند باعث اختلال در روند زندگی فرد مبتلا می شود. استرس و فشار روانی، سیگار کشیدن، عدم تعادل هورمونی، کم آبی بدن و گرمای بیش از حد می توانند به عنوان عوامل محرک برای این بیماری در نظر گرفته شوند.

درمان میگرن چشمی

با وجود پیشرفت علم پزشکی هنوز راهی قطعی برای درمان میگرن ها کشف نشده است؛ اما می توان از طریق تزریق بوتاکس جلوی حملات میگرن را گرفت.

سایر کاربردهای تزریق بوتاکس در چشم پزشکی

استفاده از بوتاکس در چشم پزشکی سابقه ای طولانی تر از سایر حوزه ها دارد. از سال ۱۹۸۰ میلادی بوتاکس وارد حوزه چشم پزشکی شد و برای اولین بار برای درمان استرابیسم مورد استفاده قرار گرفت. پس از استفاده از بوتاکس برای انحراف چشم این روش وارد حوزه زیبایی نیز شد.
سایر کاربردهای تزریق بوتاکس در حوزه چشم پزشکی عبارتند از:

این مقاله را هم بخوانید:
تاثیر استرس بر بینایی چشم ها

جوانسازی پوست دور چشم
چین و چروک اطراف چشم مانند خطوط پنجه کلاغی در اثر افزایش سن، تابش نور آفتاب، کاهش ماده الاستینه پوست و استفاده زیاد از عضله های صورت پدید می آیند. در صورتی که چین و چروک اطراف چشم سطحی باشد؛ می توان با تزریق بوتاکس به صورت موقت آنها را از بین برد. چشم پزشکان، بهترین متخصصان برای تزریق بوتاکس در اطراف چشم هستند؛ زیرا به خوبی با آناتومی چشم و ماهیچه های آن آشنایی دارند و بدون ایجاد هیچگونه عوارضی مانند افتادگی پلک و خشکی چشم می ‌توانند به محو شدن این چین و چروک ها کمک کنند.
درمان خشکی چشم
در صورتی که خشکی چشم ناشی از عواملی مانند بلفارواسپاسم باشد می توان از طریق تزریق بوتاکس آن را درمان کرد؛ در غیر این صورت برای خشکی چشم باید از درمان های دیگر استفاده کرد.
افتادگی پلک
افتادگی پلک به روش جراحی قابل درمان است اما اگر افتادگی پلک خفیف باشد و دلیل آن افتادگی ماهیچه های ابرو باشد می توان از طریق تزریق بوتاکس و بالا بردن ابرو ها افتادگی پلک را درمان کرد.

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

کاربردهای بوتاکس در چشم پزشکی

مراجعه به پزشک
پیشرفت علم پزشکی در دهه اخیر سبب شده است تا روش‌های درمانی برای انواع بیماری ها گسترده تر شوند و روش های درمانی تنها به روش های جراحی و دارو درمانی ختم نشوند. تزریق بوتاکس که از روش های نوین درمانی است برای اولین بار در حوزه چشم پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. برای درمان میگرن، ،چین و چروک اطراف چشم، بلفارواسپاسم، انحراف چشم و افتادگی پلک می توان از روش تزریق بوتاکس کمک گرفت. برای تزریق بوتاکس در اطراف چشم بهتر است به متخصص چشم مراجعه شود تا عوارضی مانند خشکی چشم و افتادگی پلک برای مراجعه کننده به وجود نیاید. برای استفاده از این روش درمانی می توانید به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم در تهران مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
دژنراسیون شبکیه چشم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *