کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

کیست پلک چشم، التهاب یا برآمدگی خوش‌خیم روی پلک است. این کیست‌ها حاوی مایع یا ماده نیمه جامد هستند. کیست پلک عموماً زمانی بروز می‌کنند که مجرای خروجی غدد چشم مسدود، ملتهب یا عفونی شده باشند. انواع زیادی از کیست پلک چشم وجود دارد که باید توسط پزشک معاینه شود. کیست پلک چشم، گاهی ممکن است عفونت کند و چهره فرد را بدشکل و روند بینایی را مختل کند. به همین دلیل شناسایی علائم کیست پلک چشم و مراجعه زود هنگام به پزشک بسیار حائز اهمیت است. با توجه به همین موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله در مورد کیست پلک چشم و علائم آن صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

علت کیست پلک چشم

آلودگی‌ها، گردوخاک، باکتری‌ها ممکن است باعث کیست پلک چشم شود. سایر علت‌های کیست پلک چشم چیست؟

 • عفونت باکتریایی پلک چشم: (باکتری استافیلوکوک که عامل بیشتر عفونت‌ها است، دارای یک ماده سمی به نام پنتون والنتین لکوسیدین است که گلبول‌های سفید را از بین برده و باعث عود مجدد عفونت‌های پوستی می‌شود.)
 • عدم رعایت بهداشت
 • بسته شدن مجرای چشم
 • بلفاریت (التهاب چشم)
 • استفاده از مواد آرایشی
 • آلرژی، شامل واکنش‌های آلرژیک به داروهای چشم، محلول لنزهای تماسی
 • خشکی چشم
 • گرفتگی یا اختلال در عملکرد غدد چشمی
کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

علایم کیست پلک چشم

یکی از مهم‌ترین علائم کیست پلک چشم، سرخی چشم است. سایر علائم نسبتاً رایج کیست پلک چشم عبارتند از:

 • احساس وجود جسم خارجی در چشم
 • خارش پلک چشم
 • ورم و سرخی چشم ناشی از کیست
 • چسبناک شدن پلک چشم
 • حساسیت نسبت به نور
 • پوسته‌پوسته شدن روی مژه‌ها
 • ریزش مژه
 • پلک‌های چرب
 • خشکی یا اشک‌ریزش چشم

 

تشخیص کیست پلک چشم

معاینه پلک چشم توسط پزشک انجام می‌شود. در برخی موارد پزشک ممکن است از یک سواب برای تهیه نمونه از روغن یا پوسته شکل گرفته روی پلک چشم استفاده کند. این نمونه برای بررسی میزان باکتری، قارچ یا موارد مربوط به آلرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مقاله را هم بخوانید:
خطر ابتلا به نابینایی با بیماری رتینیت پیگمانتوزا

 

عوارض کیست پلک چشم

عدم مراجعه به موقع به پزشک برای درمان کیست پلک چشم می‌تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

 • کیست چشم می‌تواند باعث مشکلات مژه مانند ریزش مژه‌ها یا رشد غیر نرمال آنها شود. کیست چشم در درازمدت ممکن است باعث لکه دار شدن پلک چشم شود یا لبه‌های پلک به سمت داخل یا خارج چرخش پیدا کند.
 • ترشحات روغنی غیر نرمال و دیگر مواد زائد جمع شده بر روی پلک چشم مانند پوسته‌های همراه شوره ممکن است در نوار اشکی انباشته شوند و در نهایت باعث اشک ریزی بیش از حد یا خشکی چشم‌ها شوند.
 • تحریک مداوم ناشی از التهاب پلک چشم یا رشد مژه‌ها ممکن است باعث اولسر قرنیه شود. ناکافی بودن میزان اشک می‌تواند فرد را در مقابل عفونت قرنیه آسیب‌پذیر کند.
کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

انواع کیست پلک چشم

کیست پلک چشم انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

گل مژه

گل مژه برآمدگی شایعی است که در نتیجه عفونت یا التهاب مژه‌ها یا غدد ترشح کننده چربی پلک چشم به وجود می‌آید. نتیجه این وضعیت بروز یک توده، معمولاً روی قسمت بیرونی پلک چشم بیمار است. تماس دست آلوده با چشم و التهاب لبه پلک از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل مژه می‌شوند. گل مژه چرکی با قرمزی، ورم و التهاب ظاهری پلک چشم درگیر شده و سوزش پلک همراه است. فرد احساس وجود جسم خارجی در چشم، مخصوصاً هنگام پلک زدن دارد. آبسه غدد چربی یا همان گل مژه معمولاً 1 تا 3 روز وجود دارد، اگر بیشتر از سه روز طول کشید نیازمند معاینه پزشک دارد.

کراتوز

کراتوز از کراتین پوست و بافت تشکیل شده است. برای جلوگیری از ایجاد کیست چشم کراتوز باید قبل از خواب شب، تمام آرایش صورت و چشم پاک شود.

این مقاله را هم بخوانید:
انواع نابینایی

شالازیون

زمانی که مجرای خروجی غدد ترشح کننده پلک دچار انسداد شود؛ مواد ترشح کننده در این غدد، تجمع خواهند یافت و منجر به برآمدگی بزرگ در پلک خواهد شد که به اصطلاح شالازیون نامیده می‌شود. معمولاً در اثر باقی ماندن گردوخاک بعد از عفونت روی چشم به وجود می‌آید. این بیماری ممکن است در ابتدا به شکل گل مژه بروز کرده و حالت متورم، قرمز و دردناک داشته باشد و بعد از چند روز به توده بدون درد تبدیل گردد. در صورت شدت بیماری و وجود توده‌های بزرگ و عدم پاسخ به درمان موضعی کمپرس و ماساژ، پزشک معالج اقدام به تخلیه ضایعه یا تزریق دارو داخل توده خواهد کرد.

 

درمان کیست پلک چشم

برخی از کیست‌های چشم با گذشت زمان خودبه‌خود از بین می‌روند، ولی برخی دیگر نیاز به داروهای آنتی‌بیوتیک و عمل جراحی برای درمان کیست پلک چشم دارند. بهترین کار برای درمان رعایت دقیق‌تر و بهتر بهداشت شخصی است. در اکثر موارد برای درمان کیست پلک چشم، اقدامات خود مراقبتی، مانند شستشوی مرتب چشم و استفاده از کمپرس گرم برای درمان کافی است. با این حال، اگر این موارد نتوانست علایم را برطرف کند، پزشک از سایر روش‌های درمانی استفاده خواهد کرد. پزشک با توجه به شدت بیماری می‌تواند از یکی از روش‌های زیر برای درمان کیست پلک چشم استفاده کند:

 • با توجه به منطقه درگیری، آنتی‌بیوتیک موضعی مناسب توسط پزشک تجویز می‌شود؛ تجویز داروهای آنتی‌بیوتیک در اشکال مختلف از جمله قطره چشم، کرم و پماد است.
 • در موارد مزمن و شدید با توجه به صلاحدید پزشک، آنتی‌بیوتیک به صورت خوراکی تجویز می‌شود.
 • در مواردی نیز داروهایی برای درمان التهاب به صورت تجویز قطره‌های چشم استروئید (کورتونی) به صورت موضعی و کوتاه مدت به بهبود علایم کمک خواهد کرد.

کیست پلک چشم به ندرت کاملاً برطرف می‌شود، حتی در صورتی که درمان کاملاً موفقیت‌آمیز باشد. این بیماری مزمن است و نیاز به مراقبت‌های روزانه با اسکراب پلک دارد.

کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

کیست پلک چشم در کودکان

کیست چشم کودکان از جمله عارضه‌های رایج است که ممکن است دلیل آن آلرژی یا عفونت باشد. رایج‌ترین انواع کیست پلک چشم در کودکان شامل موارد زیر است:

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های بعد از عمل قوز قرنیه

گل مژه در کودکان

اگر روی پلک چشم کودک برآمدگی قرمز باشد، گل مژه زده است. گل مژه گاهی دردناک و دارای چرک است. ممکن است در چشم ترشحات سفید یا زرد رنگ دیده شود. گل مژه زمانی اتفاق می‌افتد که عفونت باکتریایی غدد چربی چشم را آلوده کند. گل مژه خطرناک نیست اما قبل از اینکه مشکل جدی رخ دهد، درمان شود.

برای درمان می‌توان از کمپرس آبگرم به‌وسیله حوله تمیز استفاده کرد. گرما باعث باز شدن برآمدگی چرکی می‌شود و کمک می‌کند چرک زودتر خشک شود. برای خارج کردن چرک آن از دست زدن به گل مژه پرهیز شود. این کار باعث ایجاد درد و انتقال باکتری از دست به چشم خواهد شد. در کودکانی که گل مژه ملتهب دارند ممکن است لازم باشد با نظر چشم پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت استفاده شود.

شالازیون در کودکان

شالازیون به دلیل عفونت مزمن در غدد چربی در اندازه کوچک به وجود می‌آید و کم‌کم به اندازه نخود می‌رسد. برای درمان از کمپرس آبگرم استفاده می‌کنند. این کار به نرم شدن مجرای مسدود شده کمک می‌کند و باعث تخلیه چرک می‌شود. در صورت عدم بهبودی توسط پزشک معاینه شود؛ ممکن است پزشک برای درمان پماد تجویز کند یا نیاز به تزریق یا عمل جراحی باشد.

کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

کیست پلک چشم چیست و چه علائمی دارد؟

مراجعه به پزشک

خوشبختانه، کیست چشم در اکثر موارد خطرناک نیست و معمولاً باعث ایجاد آسیب دائمی به بینایی نمی‌شود و چشم پزشک می‌تواند با روش‌های درمانی مؤثر، از هرگونه التهاب بیشتر و آسیب به چشم و پلک جلوگیری کند. به همین دلیل مراجعه زود هنگام به پزشک بسیار حائز اهمیت است. در صورت داشتن علائم کیست پلک چشم می‌توانید به مطب دکتر رضا پورمازار، متخصص جراحی چشم مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *