انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

انحرافات چشمی یکی از شایع ترین بیماری های چشمی هستند که باعث اختلال در بینایی می شوند. سالانه بیشتر از 4 درصد مردم به انحرافات چشمی مبتلا می شوند. انحرافات چشمی که معمولاً در سنین کودکی و در زمان تولد ایجاد می شوند باعث نقص در چهره و بینایی افراد می شوند. انحراف چشم کاذب یکی از انواع اختلالات چشم است که به دلایل متعددی ایجاد می شود. در این محتوا به بررسی اینکه انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد، می پردازیم.

 

انحراف چشم کاذب چیست؟

انحراف چشم کاذب یکی از انواع مشکلات چشمی است که معمولاً در زمان تولد نوزاد یا در زمان کودکی تا سن 2 سالگی ایجاد می شود. انحراف کاذب چشم که با نام علمی شناخته می شود معمولاً اختلالی در بینایی ایجاد نمی کند. در واقع افرادی با انحراف چشم کاذب از بینایی کاملی برخوردار هستند و دچار انحراف چشمی نیستند. این افراد به دلیل فرم چشم و بینی نامناسب مانند افرادی با انحرافات چشم واقعی شناخته می شوند. در این افراد به دلیل فرم نامناسب چشم ها و چین های اطراف صورت، چشم ها به سمت خارج یا داخل است.

انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

مقایسه انحراف چشم کاذب و انحراف چشم واقعی

کسانی که از انحراف چشم واقعی رنج می برند در بینایی خود دچار مشکل می شوند و از کم بینایی یا ضعف در بینایی رنج می برند. همچنین در این افراد چشم ها در جهات مختلفی قرار دارند در یک راستا قرار ندارند. بر خلاف انحراف چشم واقعی، افرادی با انحراف چشم کاذب مشکل کم بینایی ندارند و چشم هایشان در یک راستا به سمت داخل یا خارج جا به جا می شود. تشخیص نوع انحرافات چشمی کمی دشوار است و برای اطمینان بهتر است توسط پزشکان با تجربه و حاذق در این زمینه انجام شود.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان انسداد مجرای اشکی در نوزادان

 

دلایل انحراف چشم کاذب

دلایل متعددی برای انحراف چشم کاذب وجود دارد. این انحراف معمولاً به دلیل فرم نامناسب و خاص صورت در نوزادان و کودکان ایجاد می شود. یکی از دلایل انحراف کاسه چشم، صاف بودن پل بینی است. صاف بودن پل بینی باعث عدم تطابق کاسه چشم و در نتیجه انحراف چشم کاذب می شود. همچنین برخی از کودکان از همان بدو تولید در اطراف صورت خود از چروک هایی برخوردار هستند که باعث فرم نامناسب چشم ها می شود. در واقع چین و چروک ها باعث منحرف نشان دادن چشم های کودک می شوند. از دیگر دلایل انحراف چشم کاذب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

پل بینی پهن

یکی دیگر از علائم انحراف چشم کاذب، پل بینی پهن است. در صورتی که پل بینی کودکان پهن باشد و باعث ایجاد چین و چروک اطراف چشم و فاصله بین آن شود، احتمال ایجاد این اختلال را افزایش می دهد.

پلک سوم

پلک سوم یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث انحراف چشم کاذب می شود. در واقع پلک سوم با پوشاندن گوشه داخلی چشم باعث انحراف چشم کاذب می شود.

وضعیت نامناسب چشم

برخی از افراد از بدو تولد دچار فرم خاصی از چشم هستند. در این کودکان دارای چشمانی نزدیک به هم یا خیلی دور هستند که باعث ایجاد اختلال انحراف چشم کاذب در کودکان می شود.

 

راه های تشخیص انحراف چشم کاذب

راه های مختلفی برای تشخیص انحراف کاذب چشم در کودکان و نوجوانان وجود دارد که بهتر است توسط پزشکان متخصص در زمینه اختلالات چشمی بررسی شود. معمولاً برای تشخیص انحراف چشم کاذب تست ها و آزمایش‌های مخصوصی را روی بیمار انجام می دهند. برای تشخیص انحراف چشم آزمایشاتی انجام می دهند که از یک راستا بودن چشم ها اطمینان حاصل کنند. در صورتی که چشم ها در یک راستا قرار داشته باشند و از بینایی کاملی برخوردار باشند یعنی کودک دچار انحراف چشم کاذب است. اما اگر چشم ها در یک راستا نباشند، یعنی شخص دچار انحراف چشم واقعی است.

این مقاله را هم بخوانید:
روش های درمان نزدیک بینی

 

درمان انحراف چشم کاذب

انحراف کاذب چشم بر خلاف بسیاری از مشکلات چشمی دیگر قابل درمان است. بسیاری از کودکان با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ و رشد صورت، درمان می شوند. در واقع رشد استخوان های صورت و تغییر فرم صورت در سنین بلوغ باعث درمان انحراف چشم کاذب می شود. همچنین بعد از سن بلوغ میزان پهنای بینی در افرادی که انحراف چشم کاذب دارند کم می شود و باعث از بین رفتن فاصله میان دو چشم و درمان انحراف کاذب می شود. با این حال بهتر است چنین افرادی زیر نظر پزشک باشند و در طی فواصل منظم معاینه شوند.

انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اینکه انحراف کاذب چشم چیست و چه علائمی نشان دهنده انحراف چشم کاذب هستند، پرداختیم. انحرافات چشمی و مشکل انحراف چشم کاذب علاوه بر اختلال در بینایی باعث تغییر فرم صورت در کودکان شده و اعتماد به نفس آن ها را کاهش می دهد. از همین رو بهتر است این افراد تا زمان بهبود، تحت نظر پزشک چشم قرار بگیرند. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم از کاذب یا واقعی بودن انحراف چشم کودک خود مطلع شوید.

13 پاسخ
  • سارا
   سارا گفته:

   سلام و وقت بخیر، من ۳۰ سالم هست و انحراف کاذبم هم برطرف نشده.
   چه درمانی هست؟

   پاسخ
   • پاسخگویی به سوالات
    پاسخگویی به سوالات گفته:

    سلام قت بخیر درمان بیماری شما بستگی به شدت بیماری شما دارد

    پاسخ
 1. محمد پارسا
  محمد پارسا گفته:

  سلام من 15 سالمه چشمام هنگام نگاه کردن به گوشی می‌ره سمت داخل ولی وقتی میرم جلو آینه حالت لوچی نداره آیا درمان داره آیا انحراف کاذبه ؟ چشمام هم راستا باهم حالت لوچی پیدا می‌کنه به سمت داخل ؟

  پاسخ
 2. ارزو
  ارزو گفته:

  سلام من عینک میزنم ولی وقتی عینکم رو برمیدارم چشم چپم یکمی انحراف داره به بیرون میخوام برا ضعیفی چشمم لیزیک کنم آیا این انحراف خوب میشه یا برای انحراف باید جدا اقدام کنم خیلی نگرانم آیا اصن انحرافم خوب میشه

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام ابتدا برای انحرافی چشمتون اقدامات لازم را انجام دهید و بعد عمل لیزیک

   پاسخ
  • مهدی
   مهدی گفته:

   دختر نن پنح سال وسه ماهه هست از بدو تولد به نظرم چشماش انحرااف داشت شش ماهگی بردیم دکتر گفت انحراف جزیی داره و استیگمات شدید سه و نیم و دوو نیم و هیچ دارو و درمان خاصی ارایه نکردند ففط قطره آ د شش ماه یکبار بردیم اما همه گفتند ماذب هستش و امسال که باز بزدم دکتر گفتند آستیگمات دو و نیم و دو داره چه کار کنم عینک هم تجویز کردند ولی وقتی عینک میزنه میگه چشمی که شماره دو ونیم داره خوب نمیبینه

   پاسخ
   • پاسخگویی به سوالات
    پاسخگویی به سوالات گفته:

    سلام حتما باید از نظر ما از نزدیک معاینه انجام شود

    پاسخ
 3. ابوالفضل
  ابوالفضل گفته:

  سلام من پسرم هشت ماهشه وقتی به سمت چپ نگاه می‌کنه انگار ب چشمش نمیچرخه کامل تو این سن چیکار باید کرد

  پاسخ
 4. داود کاظمی
  داود کاظمی گفته:

  سلام آقای دکتر،بنده از دوران طفولیت دچار انحراف از چشم سمت چپ شدم و در سن 24سالگی در بیمارستان فارابی سال78 عمل اصلاح انحراف را انجام دادم ولی تنبلی دید برطرف نشد ،یک بار به همان بیمارستان و حتی چشم پزشکان در کرج و حتی بیمارستان نور تهران مراجعه کردم و گفته پزشکان این هس که دید رو نمیشه اصلاح کرد،استاد الان 46سالمه و خیلی مایلم اگر واقعا از ابتدا قابل درمان هس اقدام کنم ،باور بفرمایید هر مطبی رفتم با ناامیدی برگشتم

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر درمان هربیماری بستگی به شدت بیماری شما دارد لطفا برای راهنمایی صحیح به صورت حضوری معاینه انجام دهید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *