هنگام مشاهده لکه‌های سفید در چشم چه باید کرد؟

هنگام مشاهده لکه های سفید در چشم چه باید کرد؟

لکه‌های سفید در چشم تحت تأثیر عوامل مختلفی بروز پیدا می‌کنند؛ به عنوان مثال می‌توان به زخم قرنیه، آب مروارید و دیستروفی قرنیه اشاره کرد. در صورت مواجه شدن با این علامت مراجعه به متخصص چشم‌پزشک ضرورت دارد؛ زیرا در بعضی شرایط کاهش یا از دست‌دادن کامل بینایی امکان‌پذیر است. مبتلایان در رابطه با این علامت مشکلات چشمی سؤالات و ابهامات بسیاری دارند؛ به عنوان مثال اینکه لکه‌های سفید چشمی تا چه اندازه خطرناک هستند؟ یا هنگام مشاهده لکه‌های سفید چشم چه باید کرد؟ به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی لکه های سفید چشم پرداختیم. تا پایان همراه ما باشید.

 

هنگام مشاهده لکه‌های سفید در چشم چه باید کرد؟

هنگام مشاهده لکه‌های سفید در چشم چه باید کرد؟

دلیل ایجاد لکه های سفید در چشم چیست؟

عارضه‌ها و مشکلات چشمی انواع مختلفی دارند و هر یک با علائم خاصی نمود پیدا می‌کنند؛ به عنوان مثال می‌توان به درد، سوزش، دوبینی، تاری دید، قرمزی و آبریزش، خون‌آلود شدن و ایجاد لکه در سطح چشم اشاره کرد. لکه‌های چشمی یکی از مهم‌ترین علائمی هستند که برای تشخیص مشکلات چشمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لکه‌ها معمولاً در رنگ‌های سفید، قرمز و قهوه‌ای نمایان می‌شوند. عوامل مختلفی در بروز لکه‌های چشمی نقش دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

زخم قرنیه

کره چشم از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است که قرنیه خارجی‌ترین بخش را تشکیل می‌دهد. این لایه شفاف و نازک وظیفه محافظت از قسمت‌های داخلی‌تر از قبیل مردمک، زلالیه و عنبیه را برعهده دارد. متمرکز کردن پرتوهای نور روی شبکیه نیز از دیگر وظایف این لایه است. اشعه نور غیرمجاز و ذرات خارجی می‌تواند آسیب جدی به قرنیه وارد کنند. آسیب‌دیدگی قرنیه موجب بروز التهاب، عفونت و زخم می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید:
انواع عفونت چشم و راه های درمان آن

عوامل مختلفی در بروز زخم قرنیه نقش دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به مواد شیمیایی، اختلالات چشمی، آسیب فیزیکی، اختلال در سیستم ایمنی بدن و عفونت اشاره کرد. شاخص‌ترین علامت زخم قرنیه لکه‌های سفید در چشم است که گاهی به خاکستری مات تغییر می‌کند. درد شدید، آبریزش چشمی و قرمزی از دیگر علائم زخم قرنیه هستند. افراد در صورت مشاهده علائم مذکور باید سریعاً به چشم‌پزشک مراجعه کنند؛ زیرا امکان کاهش و حتی از دست‌دادن کامل بینایی تحت تأثیر این عارضه وجود دارد.

هنگام مشاهده لکه‌های سفید در چشم چه باید کرد؟

هنگام مشاهده لکه‌های سفید در چشم چه باید کرد؟

آب مروارید

آب‌مروارید یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی است که به دلیل کدر شدن عدسی چشم بروز پیدا می‌کند. درنتیجه اشعة نور به‌خوبی روی شبکیه متمرکز نشده و تصویر واضحی در اختیار فرد قرار نمی‌گیرد. به عبارتی بینایی افراد مبتلا به آب‌مروارید به‌تدریج مختل می‌شود. عوامل مختلفی در بروز این عارضه نقش دارند که افزایش سن به‌عنوان عامل اصلی مطرح است. سوءتغذیه، مصرف بعضی داروها، ضربه به سر و مشکلات چشمی مادرزادی از دیگر عوامل مؤثر در بروز این عارضه هستند.

قرارگرفتن در معرض اشعه‌های خطرناک (ایکس و فرابنفش) نیز خطر ابتلا به آب‌مروارید را افزایش می‌دهد. مهم‌ترین علائم آب‌مروارید کاهش تدریجی بینایی و ایجاد لکه‌های سفید در چشم (یا خاکستری) است. به این موارد می‌توان ناتوانی در تشخیص رنگ، دید مه‌آلود و احساس پرده روی چشم را نیز اضافه کرد. افراد مبتلا به آب‌مروارید باید در صورت مشاهده این علائم به چشم‌پزشک مراجعه کرده و تحت نظر قرار گیرند؛ زیرا کاهش تدریجی بینایی در صورت عدم درمان به‌موقع تا به حداقل رسیدن دید ادامه پیدا می‌کند.

این مقاله را هم بخوانید:
دلایل آنژیوگرافی شبکیه چیست

دیستروفی قرنیه

دیستروفی قرنیه یکی از اختلالات ژنتیکی و مزمن چشمی بشمار می‌رود. این عارضه تحت تأثیر تجمع مواد غیرطبیعی زیر قرنیه بروز پیدا می‌کند. علائم مختلفی برای دیستروفی قرنیه عنوان شده است؛ به‌عنوان مثال می‌توان به آبریزش چشمی، تاری دید، خشکی چشم، حساسیت به نور و احساس وجود جسم خارجی در چشم اشاره کرد. بسته به نوع عارضه علائم در شدت‌های مختلفی بروز پیدا می‌کنند. البته امکان بروز عارضه مذکور در بعضی افراد بدون علامت وجود دارد. انواع دیستروفی قرنیه با نمایان شدن لکه‌های مات شناسایی می‌شوند. به همین دلیل هرگونه لکه‌های سفید در چشم باید دراسرع‌وقت مورد رسیدگی و درمان توسط چشم‌پزشک ماهر و باتجربه قرار گیرد.

پینگکول

بخش عمده‌ای از لکه‌های سفید ایجادشده در چشم به پینگکول ها بازمی‌گردد. در این عارضه لکه زرد یا سفیدرنگی از جنس پروتئین یا چربی روی ملتحمه چشم تشکیل می‌شود. عواملی چون اشعه ماوراء بنفش، لنزهای تماسی یا نور جوشکاری در بروز پینگکول نقش دارند. همچنین خشکی چشم ناشی از وزش باد شدید موجب بروز این عارضه می‌شود.

 

هنگام مشاهده لکه های سفید در چشم چه باید کرد؟

معمولاً اختلالات دارای علامت لکه‌های سفید در چشم جزء موارد خطرناک برای سلامت چشم قلمداد می‌شوند. به همین دلیل مراجعه به چشم‌پزشک در صورت مشاهده این علامت ضروری است. نحوه درمان لکه‌های سفید چشم به عامل ایجادکننده آن بستگی دارد. چشم‌پزشک با روش‌های مختلف عامل ایجادکننده لکه‌های سفید را تشخیص می‌دهد. معاینه چشم و بررسی سایر علائم فرد در رابطه با این موضوع مؤثر است. آزمایش بیوپسی و اسکن سونوگرافی نیز به تشخیص کمک می‌کند. متداول‌ترین روش‌های درمانی ارائه‌شده توسط چشم‌پزشک عبارت‌اند از:

 • جراحی
 • لیزردرمانی
 • قطره‌های چشمی
 • داروهای ضدمیکروبی
 • کرایوتراپی یا سرمادرمانی
هنگام مشاهده لکه‌های سفید در چشم چه باید کرد؟

هنگام مشاهده لکه‌های سفید در چشم چه باید کرد؟

پیشگیری از ایجاد لکه های سفید در چشم

گاهی لکه‌های سفید در چشم به دلیل بیماری ایجاد شده و نمی‌توان از آن پیشگیری کرد؛ اما در بسیاری موارد دیگر امکان پیشگیری از این عارضه وجود دارد؛ به‌عنوان مثال با استفاده از عینک آفتابی استاندارد می‌توان از چشم در برابر اشعه UVA و UVB محافظت کرد. درنتیجه لکه سفید ناشی از پینگکول گریبان‌گیر فرد نخواهد شد. سایر اقدامات پیشگیرانه عبارت‌اند از:

 • رعایت دقیق مراقبت‌های بهداشتی در زمان استفاده از لنزهای تماسی
 • استفاده از عینک مخصوص و استاندارد برای انجام جوشکاری
 • اجتناب از حضور در محیط‌های سرشار از گردوغبار
 • اجتناب از تماس دست آلوده با چشم
 • اجتناب از خشکی چشم
 • تمیز نگه‌داشتن چشم
این مقاله را هم بخوانید:
آفاکیا چیست

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی عوامل دخیل در بروز لکه‌های سفید در چشم و نحوه مواجهه با آن‌ها پرداختیم. عوامل مختلفی موجب بروز این لکه‌ها در چشم می‌شوند که ازجمله آن‌ها می‌توان به آب‌مروارید، زخم قرنیه یا دیستروفی قرنیه اشاره کرد. ابتلا به هر یک از این موارد می‌تواند برای بینایی خطرناک قلمداد شود. به همین دلیل درصورتی‌که متوجه لکه سفید در چشم خود شدید در اسرع وقت به‌صورت حضوری به مطب دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص چشم جهت درمان مراجعه کنید.

26 پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام عکس و مدارک دارید برای ما ارسال کنید09108077708

   پاسخ
 1. مهرداد الهویی
  مهرداد الهویی گفته:

  سلام چشم چپ من بدون دلیل خاصی گهگاه دچار ریزش اشک میشه و مدتی ست کناره مردمک چشم به رنگ سفید داره تغییر رنگ میده علت از چی می‌تواند باشد .

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام حتما تحت نظر پزشک متخصص باشید و باید معاینه انجام شود

   پاسخ
 2. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید من ۱۸ سالم و گاهی لکه ای سفید روی هر دو چشمم میاد و کل جاهارو لکه سفید میبینم بعد از چند دقیقه خب میشم اما سرم درد میگره و حالت تهوع میگیرم خاستم ببینم مشکلم چیه البته چشامم ضعیف هستن

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقتتون بخیر عکس و مدارک برای ما ارسال کنید به شماره 09108077708

   پاسخ
 3. پریا
  پریا گفته:

  سلام وقتتون بخیر.
  پدر من ۲ هفته پیش عمل صفرا داشتند الان بعد ار دو هفته میگن احساس میکنم جلوی چشمم یه پرده سفید اومده و تو هوا لکه سفید میبینم.

  پاسخ
 4. سوری
  سوری گفته:

  سلام چشم راست پدرم تاری دید دارد در بعضی مواقع به نور نگاه کند حاله دور نور میبیند ۵۱سالشه ممنونم

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام حتما باید از نزدیک مورد معاینه قرار بگیرد

   پاسخ
 5. نوری
  نوری گفته:

  سلام،دخترم چندروز دیگه چهارماهش میشه چندروزمیشه متوجه شدم قسمت بیرونی گوشه چشمش سفیدشده میخواستم بدونم مشکلش چیه

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر باید از نزدیک معاینات انجام شود

   پاسخ
 6. بهناز
  بهناز گفته:

  سلام آقای دکتر من حدود دو ماه پیش چش مام دچار عفونت ویروسی شد وخیلی درم شدید و قرمز و قی داشت ک بعد از دو هفته خوب شد ولی بعدش دیدم تار شد ک مجرا مراجعه کردم به چشم پزشک و گفتن روی قرنیه ام لکه ایجاد شده و داروی فلوکورت و لاکروسپورین رو تجویز کردن بعد از دوهفته هم فلوکورت رو قطع کردن و الان فقط اون قطره رو می ریزم ولی لکه ها همچنان هستن آیا این لکه ها درمان میشن چکار باید کرد؟؟ع
  ود میکنن دوباره؟؟من یکسال پیش هم پی ار کی کردم

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر باید ارز نزدیک مورد معاینه قرار بگیرد

   پاسخ
 7. حسن
  حسن گفته:

  سلام وقت بخیر من داخل بچگی قرنیه چشمم رو بر اثر پکیدن باطری گوشی از دست دادم و عمل های زیادی هم انجام دادم تا این کع لکه ی سفیدی روی قرنیه چشمم امد و دکتر‌ اون لکه سفید رو خالکوبی کرد برام و از‌ نوع لکه ی سفید باز امد روی قرنیه چشمم ایا عملی دارد کع این لکه از بین برود و بیناییم برگرده

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر باید از نزدیک مورد معاینه قرار بگیرد

   پاسخ
 8. علی
  علی گفته:

  سلام اقای دکتر من چشم شبکیش پاره شده بود عمل کردم بعد اب مروارید گرفت دوباره عملش کردم لنز گزاشت الان یه پنج شش سالی هشت که یه پرده سفید رو چشمم اومده برای درمانش مراجع کردم گفتن باید تخلیه بشه اگه تخلیه نمی کنی باید لنز زیبایی بزاری لنز که میزارم چشمم خون میشه ایا راهی داره که درمان بشه

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر شرایط بیمار شما را باید از نزدیک معاینه انجام داد

   پاسخ
 9. الهام قربانی
  الهام قربانی گفته:

  سلام یک هفته هست که چشم راست دخترم بسیار خشکه
  لازم به ذکره که لنز طبی استفاده میکنه و یه هاله ی سفیدی خیلی نامحسوس دور سیاهی چشمشه و قرمز میشه

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر باید از نزدیک بررسی شود شما لطفا با شماره 9108077708 تماس حاصل فرمایید

   پاسخ
 10. سحر حیدری
  سحر حیدری گفته:

  سلام من چند سال به هوای گرم چشام حساسیت دارند خارشو قرمزی دارند ولی امسال یه لک کوچک بالا مردمک چشمم پیدا شده ریزش آب وخارش دارد بنظرتون خطرناکه؟

  پاسخ
 11. Ali
  Ali گفته:

  سلام من پدرم بغل قرنیه چشم یه لکه سفید به وجود اومده این مال چی می تونه باسه و. قابل درمان هست

  پاسخ
 12. میلاد
  میلاد گفته:

  سلام جناب من چوشکار هستم الان یه مدتی هست تو مردمک چشمم یه حاله لک سفید هست الانم رو عدسی چشم افتاده یه حاله خیلی کم سفید رنگ

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *